...
Всичко което трябва да знаете за модулните къщи

Всичко което трябва да знаете за модулните къщи

Съдържание

Всичко което трябва да знаете за модулните къщи

Tрадиционно, когато чуете “модулни къщи”, може да си представите временни решения, които са далеч от мечтания дом. Но истината е далеч по-различна. Като се запознаете с този бързо развиващ се сегмент от индустрията за строителство на жилища, може би ще откриете, че модулната къща е идеалното решение за вас.
В това ръководство се разглеждат историята, процесът на строителство, както и плюсовете и минусите на модулните къщи, като се разсейват погрешните схващания, които ги забулват от десетилетия. Ще отговорим и на най-често срещаните въпроси, за да ви дадем възможност да вземете информирано решение за бъдещия си дом.

Всичко което трябва да знаете за модулните къщи

История на модулното строителство

За да разберем концепцията за модулните къщи, трябва да се върнем назад към мобилните къщи, които не се произвеждат истински в САЩ от повече от 50 години. След Втората световна война мобилните къщи придобиват голяма популярност, но до голяма степен не са регулирани. По същество те са преустроени ремаркета и предлагат сравнително евтин, но неудобен и опасен начин на живот.
В средата на 70-те години на миналия век Конгресът и Министерството на жилищното строителство и градското развитие (HUD) се намесват. Нови закони и разпоредби промениха индустрията, като установиха по-строги правила и, което е изключително важно, промениха дефиницията на самия продукт. Това, което някога е било известно като мобилен дом, става “произведен дом”.
Основната разлика е следната: произведените жилища се произвеждат предимно в заводи, транспортират се до постоянното им място и след това се сглобяват върху фундамент – като се спазват федералните строителни норми.
Модулните къщи, от друга страна, се съобразяват с още по-строги държавни и местни строителни норми, които могат да варират значително в зависимост от региона. Основната концепция обаче остава същата: те до голяма степен се произвеждат предварително в заводи и след това се сглобяват на място с помощта на фундамент. Това ги отличава от “Stick built homes” – традиционния метод за изграждане на къща изцяло от нулата на място.
Съвременното модулно строителство се е развило до степен, в която качеството му съперничи на това на традиционните къщи. Купувачите на жилища вече могат да избират от огромен набор от стилове и конфигурации, като по този начин на практика персонализират дома на мечтите си.
Концепцията обаче не е съвсем нова. Интересно е, че от 1908 до 1942 г. можете да поръчате цял дом от каталога на Sears в различни стилове и той да бъде доставен направо до вратата ви! Дори първият сглобяем дом в Америка е доставен на части от Англия до Кейп Ан, Масачузетс, през 1642 г.
Според Николай Кирилов, собственик на компания за продажба на модулни къщи и член на борда на Modom.bg , индустрията за жилищно строителство просто догонва ефективността и подобрените стандарти, които вече са установени в други области като автомобилостроенето. Оптимизирането на процеса с помощта на съвременни монтажни практики позволява на компаниите да намалят времето и разходите си.
Кирилов предлага аналогия: “Представете си, че купувате автомобила си от местна бензиностанция. Това не би имало смисъл, нали? Днешните домове са по-сложни от автомобилите, но въпреки това сме опростили производството на автомобили до процес, подобен на Лего. Домовете са по-сложни, но много хора все още вярват, че трябва да ги строим по старомодния начин.” Във видеото показваме как сглобяваме градинска къща от нашият Английски клон Tridentmodular

История на модулното строителство

Съществува широко разпространено погрешно схващане, че модулните къщи пристигат 100% готови, обяснява Кирилов. Въпреки това на крайния обект трябва да се извърши значителна подготвителна работа, преди модулната къща дори да напусне фабриката. Изпълнителите трябва да подготвят и изравнят терена, да изкопаят постоянния фундамент, да поставят пилоти, да излеят бетон и да монтират праговата плоча – елементът, който свързва фабричните секции с фундамента. Всеки обект е уникален, така че спецификите се различават, но основните задачи остават едни и същи.
“Това не е по-различно от къща, построена на място”, уточнява Кирилов за тези начални етапи. Тук се появява истинското разграничение: “Всичко от перваза нагоре се изгражда в завода и се монтира с кран”, казва той. “По същество всички къщи са поредица от кутии, които се събират заедно. Навсякъде, където тези кутии се свързват за модулна къща, ще трябва да се направят някои работи по ламарината и подовата настилка на място.”
След като секциите бъдат съединени, трябва да се свържат електрическите и водопроводните системи.
“Електрическата инсталация е предварително инсталирана в модулите”, обяснява Кирилов. “Кутиите трябва само да се свържат и проводниците да се доведат до кабелната кутия. След това приблизително 20% от водопроводната инсталация трябва да бъде завършена на място, а останалите 80% вече са готови в завода. Връзките към улицата както за водопровода, така и за електричеството също трябва да се направят на място.”
Последните стъпки включват кранист и монтажна бригада, които монтират предварително сглобения покрив и нанасят финалната хидроизолация. Обикновено всичко се монтира по строг индустриален стандарт, което гарантира безпроблемно и сигурно напасване.
Ето едно скрито предимство, с което модулните къщи могат да се похвалят в сравнение с къщите, построени на клечки: “Баните и кухните обикновено са 100% завършени”, казва Кирилов.

Всичко което трябва да знаете за модулните къщи

Строителство на еднофамилна къща

Нека поговорим

Свържи се с нас, за да изговорим детайлите.

No selected calculator

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.